Ubezpieczenia Grupowe
UBEZPIECZENIE GRUPOWE
Do grupowego ubezpieczenia w Unum można przystąpić
również online. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy
proces oraz propozycję Programu grupowego ubezpieczenia
na życie.
Ubezpieczenie grupowe to umowa zawierana pomiędzy
pracodawcą (ubezpieczającym) a ubezpieczycielem
na rzecz ubezpieczonych, tj. pracowników, zapewniająca
im wsparcie finansowe w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń,
np. choroby, śmierci,leczenia operacyjnego czy pobytu w szpitalu.
Oferowane przez nas produkty można podzielić na trzy kategorie:
Dlaczego warto?
- Brak wyłączeń odpowiedzialności związanych z pandemią;
- Ubezpieczenie na życie działa 24 godziny na dobę na całym świecie;
- Możliwość zawierania umów ubezpieczeniowych online, a także pełne zdalne wdrożenie ubezpieczeń u pracodawcy;
- Bardzo szeroki katalog poważnych chorób objętych odpowiedzialnością: w przypadku ubezpieczonego oraz małżonka – 49 jednostek chorobowych, a w przypadku poważnych chorób dziecka – 24 jednostki chorobowe;
- Szeroki katalog operacji chirurgicznych objętych ochroną w tym tzw. chirurgia jednego dnia;
- Ochrona ubezpieczeniowa także dla osób uprawiających sporty o ryzykownym charakterze;
- Minimalna lista wyłączeń odpowiedzialności;
- Wypłata 10% sumy ubezpieczenia w przypadku umów takich jak m.in.: urodzenie dziecka, zdiagnozowanie choroby układu krążenia czy przeprowadzenie leczenia specjalistycznego w okresie ograniczenia odpowiedzialności (tzw. karencja);
- Wypłata świadczenia nawet przy krótkich pobytach w szpitalu: powyżej 1 dnia;
- Wypłata za pobyt w szpitalu spowodowany chorobami psychicznymi;
- Dedykowany opiekun w ramach każdej polisy;
- Proste zasady współpracy i szybkie procedury wypłaty świadczeń.
Małe firmy
Średnie i duże firmy
Dedykowaną ofertą dla małych lub rodzinnych firm jest „Pakiet dla firmy”. Dla przedsiębiorcy to optymalne rozwiązanie pod względem ekonomicznym, a dla pracowników skuteczna, szeroka ochrona na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych.
Główne korzyści Pakietu to:
- Nowa oferta dla małych firm z Planem Pakietowym oferującym gotowe warianty ubezpieczenia i możliwością dokupienia modułów dodatkowych oraz Planem Elastycznym, w którym agent samodzielnie konstruuje Program ubezpieczeniowy dostosowany do potrzeb różnorodnych grup odbiorców;
- W Planie Elastycznym możliwość przygotowania 3 wariantów podstawowych oraz 6 wariantów VIP, dla których suma ubezpieczenia może wynieść aż 500 000 zł przy minimum formalności;
- Zabezpieczenie finansowe pracownika i członków jego rodziny w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak wypadki, operacje, czy choroby;
- Brak karencji dla Pracowników przystępujących w dacie nabycia uprawnienia (nie dotyczy umowy Urodzenie Dziecka);
- Rozszerzenie oferty produktowej o nowe usługi assistance związane z wsparciem w przypadku chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia;
- Dożywotnia indywidualna kontynuacja ubezpieczenia po ustaniu zatrudnienia dla Pracownika oraz członków jego rodziny z zachowaniem atrakcyjnego zakresu świadczonej ochrony oraz składki.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku jeśli śmierć nastąpiła na skutek uprawiania sportów o ryzykownym charakterze jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek wypadku komunikacyjnego
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek wypadku komunikacyjnego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek wypadku w pracy
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób wskazanych w polisie przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek wypadku w pracy (podczas wykonywania obowiązków służbowych, pozostawania ubezpieczonego do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków, czy podczas podróży służbowej).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu wskazanego jako pierwotna przyczyna zgonu. Świadczenie zostanie wypłacone niezależnie od czasu, który upłynie pomiędzy wystąpieniem zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, a śmiercią.
Ubezpieczenie na wypadek osierocenia dziecka
Zabezpieczenie finansowe dzieci ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. Dzięki tej umowie dodatkowej w przypadku śmierci ubezpieczonego, jego dzieci otrzymają dodatkowe środki finansowe w trudnych dla nich chwilach. Świadczenie wypłacane jest każdemu dziecku ubezpieczonego, które w dniu śmierci ubezpieczonego nie ukończyło 25 lat, a jeśli orzeczono jego niezdolność do pracy – bez względu na ukończony przez nie wiek.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest inny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.
Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku uprawiania ryzykownych sportów jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.). Ubezpieczenie obejmuje kilkaset różnych urazów, a świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako procent sumy ubezpieczenia, zgodnie z normami oceny dla danego uszczerbku na zdrowiu określonymi w tabeli norm, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako procent sumy ubezpieczenia, zgodnie z normami oceny dla danego uszczerbku na zdrowiu określonymi w tabeli norm, która stanowi załącznik do warunków umowy dodatkowej. Otrzymana kwota będzie mogła posłużyć ubezpieczonemu np. na pokrycie kosztów leczenia, zakup leków, rehabilitację, czy inny, dowolny cel.
Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku, na wypadek konsekwencji nieszczęśliwego wypadku lub choroby całkowita i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – trwała, czyli nierokująca poprawy, niezdolność do podejmowania przez niego jakiejkolwiek pracy zarobkowej lub działalności, z której tytułu mógłby uzyskiwać wynagrodzenie lub która przynosiłaby dochód.
Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa na skutek nieszczęśliwego wypadku ze świadczeniami wypłacanymi w ratach
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku, gdy dozna on co najmniej 50% uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku zgodnie z normami oceny określonymi w tabeli norm, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej. Świadczenie wypłacone ubezpieczonemu składać się będzie z dwóch części: świadczenia w formie wypłaty jednorazowej oraz środków wypłacanych w ratach przez 5 kolejnych lat.
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku wystąpienia u niego poważnej choroby, takiej jak np. zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, łagodny (niezłośliwy) guz mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, transplantacja głównych narządów i wiele innych. Pełna lista 49 chorób objętych zakresem ochrony oraz zasady świadczenia ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku jego pobytu w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby, na terytorium całego świata. Świadczenie jest należne nawet jeżeli nieszczęśliwy wypadek lub choroba będące przyczyną pobytu w szpitalu miały miejsce przed datą początku odpowiedzialności Unum. Ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu, który trwał nawet do 180 dni w ciągu roku ubezpieczenia. Jeżeli umowa ubezpieczenia tak stanowi, zakres umowy dodatkowej można jeszcze rozszerzyć o świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu spowodowanego np. zawałem serca, udarem mózgu lub chorobą nowotworową, wypadkiem komunikacyjnym lub wypadkiem w pracy, a także rozszerzyć o pobyt ubezpieczonego na OIOM czy kartę apteczną.
Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznych
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przeprowadzenia u niego operacji lub zabiegu chirurgicznego znajdujących się w zawartej w tabeli operacji chirurgicznych, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej. Świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako określony procent sumy ubezpieczenia, ustalony na podstawie stopnia trudności danego zabiegu, zgodnie z ww. tabelą.
Ubezpieczenie na wypadek leczenia specjalistycznego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przejścia przez niego określonego leczenia specjalistycznego, jak np. chemioterapii lub wszczepienia rozrusznika serca. Pełna lista procedur objętych ochroną znajduje się w warunkach umowy dodatkowej.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest inny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci małżonka albo partnera życiowego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku śmierci jego małżonka lub partnera życiowego, który nie ukończył 70 lat.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci małżonka albo partnera życiowego na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego, powiększające wypłatę jego świadczenia z tytułu śmierci małżonka albo partnera życiowego, który nie ukończył 70 lat, jeśli śmierć nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku śmierci w konsekwencji uprawiania ryzykownych sportów jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci dziecka
Świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku śmierci jego dziecka, które nie ukończyło 25 lat.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku śmierci dziecka, które nie ukończyło 25 lat, jeśli nastąpiła ona na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Grupowy pakiet rodzinny
W ramach Grupowego pakietu rodzinnego ubezpieczony może otrzymać świadczenie w przypadku urodzenia się ubezpieczonemu dziecka żywego (także przysposobionego) lub martwego, a także w przypadku śmierci rodzica, rodzica jego małżonka z przyczyn naturalnych lub na skutek nieszczęśliwego wypadku. W przypadku urodzenia się dziecka w okresie ograniczenia odpowiedzialności (tzw. karencje) Unum wypłaci 10% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby małżonka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek zdiagnozowania u jego małżonka, który nie ukończył 70 lat, poważnej choroby lub przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, takich jak np. zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, łagodny (niezłośliwy) guz mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, transplantacja głównych narządów i wiele innych. Pełna lista 49 chorób, objętych zakresem ochrony oraz zasady świadczenia ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnej choroby małżonka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby dziecka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek zdiagnozowania u jego dziecka, które ukończyło drugą dobę życia i nie ukończyło 18 lat – poważnej choroby, takiej jak np. cukrzyca, nowotwór złośliwy lub zapalenie mózgu. Pełna lista 24 chorób, objętych ochroną oraz zasady świadczeni ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnej choroby dziecka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek poważnego urazu dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek wystąpienia u jego dziecka, które nie ukończyło 25 lat, poważnych urazów takich jak np. złamania, oparzenia, czy odmrożenia, zgodnie z wykazem zawartym w tabeli urazów. Pełna lista urazów objętych ochroną znajduje się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnego urazu dziecka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu małżonka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku pobytu jego małżonka, który nie ukończył 70 lat, w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ochrona świadczona jest na terytorium całego świata, a liczba dni spędzonych w szpitalu w ciągu roku ubezpieczenia, za które można otrzymać wypłatę środków wynosi 180. Świadczenie będzie należne nawet jeżeli nieszczęśliwy wypadek lub choroba, będące przyczyną pobytu w szpitalu miały miejsce przed datą początku ochrony Unum. Jeżeli umowa ubezpieczenia tak stanowi, zakres umowy dodatkowej można jeszcze uzupełnić/rozszerzyć o świadczenie z tytułu pobytu małżonka na OIOM.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu dziecka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku pobytu jego dziecka, które ukończyło 30. dzień życia i nie ukończyło 18 lat, w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ochrona świadczona jest na terytorium całego świata, a przebywanie ubezpieczonego w szpitalu wraz z dzieckiem nie jest wymagane, aby świadczenie zostało wypłacone.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest inny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.
Ubezpieczenia grupowe Unum dla średnich i dużych firm to oferta kompleksowych rozwiązań, które w sposób optymalny zabezpieczają finansowo pracowników oraz członków ich rodziny. Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi ochrony oraz możliwości elastycznego konfigurowania naszej oferty jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować się do wymagań niemalże każdej firmy oraz branży, w jakiej działa.
Główne korzyści ubezpieczenia grupowego Unum to:
- Szeroki zakres ubezpieczenia dopasowany do potrzeb i oczekiwań pracodawcy, pracowników oraz ich członków rodzin;
- Zabezpieczenie finansowe pracownika i członków jego rodziny w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak nieszczęśliwe wypadki, operacje, czy choroby;
- Możliwość rozszerzenia ochrony o zdarzenia związane z ze zdiagnozowaniem choroby nowotworowej czy chorób układu krążenia w ramach pakietu U chroni onkologicznie oraz U chroni serce;
- Możliwość indywidualnego kontynuowania ubezpieczenia po zakończeniu pracy;
- Możliwość negocjacji atrakcyjnych warunków ubezpieczenia przy zawieraniu umowy.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci Ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku jeśli śmierć nastąpiła na skutek uprawiania sportów o ryzykownym charakterze jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek wypadku komunikacyjnego
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek wypadku komunikacyjnego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek wypadku w pracy
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek wypadku w pracy (podczas wykonywania obowiązków służbowych, pozostawania ubezpieczonego do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków, czy podczas podróży służbowej).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe osób uprawnionych wskazanych przez ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu umowy podstawowej, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu wskazanego jako pierwotna przyczyna zgonu. Świadczenie zostanie wypłacone niezależnie od czasu, który upłynie pomiędzy wystąpieniem zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, a śmiercią.
Ubezpieczenie na wypadek osierocenia dziecka
Zabezpieczenie finansowe dzieci ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. Dzięki tej umowie dodatkowej w przypadku śmierci ubezpieczonego, jego dzieci otrzymają dodatkowe środki finansowe w trudnych dla nich chwilach. Świadczenie wypłacane jest każdemu dziecku ubezpieczonego, które w dniu śmierci ubezpieczonego nie ukończyło 25 lat, a jeśli orzeczono jego niezdolność do pracy – bez względu na ukończony przez nie wiek.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest różny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.
Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku uprawiania ryzykownych sportów jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.). Ubezpieczenie obejmuje kilkaset różnych urazów, a świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako procent sumy ubezpieczenia, zgodnie z normami oceny dla danego uszczerbku na zdrowiu określonymi w tabeli norm, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako procent sumy ubezpieczenia, zgodnie z normami oceny dla danego uszczerbku na zdrowiu określonymi w tabeli norm, która stanowi załącznik do warunków umowy dodatkowej. Otrzymana kwota będzie mogła posłużyć ubezpieczonemu np. na pokrycie kosztów leczenia, zakup leków, rehabilitację, czy inny, dowolny cel.
Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku, na wypadek konsekwencji nieszczęśliwego wypadku lub choroby całkowita i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – trwała, czyli nierokująca poprawy, niezdolność do podejmowania przez niego jakiejkolwiek pracy zarobkowej lub działalności, z której tytułu mógłby uzyskiwać wynagrodzenie lub która przynosiłaby dochód.
Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa na skutek nieszczęśliwego wypadku ze świadczeniami wypłacanymi w ratach
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku, gdy dozna on co najmniej 50% uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku zgodnie z normami oceny określonymi w tabeli norm, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej. Świadczenie wypłacone ubezpieczonemu składać się będzie z dwóch części: świadczenia w formie wypłaty jednorazowej oraz środków wypłacanych w ratach przez 5 lub 10 lat (zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia).
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku wystąpienia u niego poważnej choroby, takiej jak np. zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, łagodny (niezłośliwy) guz mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, transplantacja głównych narządów i wiele innych. Pełna lista 49 chorób objętych zakresem ochrony oraz zasady świadczenia ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu ubezpieczonego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku jego pobytu w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby, na terytorium całego świata. Świadczenie jest należne nawet jeżeli nieszczęśliwy wypadek lub choroba będące przyczyną pobytu w szpitalu miały miejsce przed datą początku odpowiedzialności Pramerica. Ubezpieczenie obejmuje pobyt w szpitalu, który trwał nawet do 180 dni w ciągu roku ubezpieczenia. Jeżeli umowa ubezpieczenia tak stanowi, zakres umowy dodatkowej można jeszcze rozszerzyć o świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu spowodowanego np. zawałem serca, udarem mózgu lub chorobą nowotworową, wypadkiem komunikacyjnym lub wypadkiem w pracy, a także rozszerzyć o pobyt ubezpieczonego na OIOM, pobyt w sanatorium, świadczenie apteczne.
Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznych
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przeprowadzenia u niego operacji lub zabiegu chirurgicznego znajdujących się w zawartej w tabeli operacji chirurgicznych, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej. Świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako określony procent sumy ubezpieczenia, ustalony na podstawie stopnia trudności danego zabiegu, zgodnie z ww. tabelą.
Ubezpieczenie na wypadek leczenia specjalistycznego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przejścia przez niego określonego leczenia specjalistycznego, jak np. chemioterapii lub wszczepienia rozrusznika serca. Pełna lista procedur objętych ochroną znajduje się w warunkach umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek rehabilitacji medycznej po pobycie ubezpieczonego w szpitalu
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przeprowadzenia u niego rehabilitacji medycznej, będącej konsekwencją pobytu ubezpieczonego w szpitalu i mającej na celu przywrócenie pełnej sprawności.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest różny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci małżonka albo partnera życiowego
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku śmierci jego małżonka lub partnera życiowego, który nie ukończył 70 lat.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci małżonka albo partnera życiowego na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego, powiększające wypłatę jego świadczenia z tytułu śmierci małżonka albo partnera życiowego, który nie ukończył 70 lat, jeśli śmierć nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku śmierci w konsekwencji uprawiania ryzykownych sportów jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.).
Ubezpieczenie na wypadek śmierci małżonka albo partnera życiowego na skutek wypadku komunikacyjnego
Dodatkowe zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego, powiększające wypłatę jego świadczenia z tytułu śmierci małżonka albo partnera życiowego, który nie ukończył 70 lat, jeśli śmierć nastąpiła na skutek wypadku komunikacyjnego.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci dziecka
Świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku śmierci jego dziecka, które nie ukończyło 25 lat.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku
Dodatkowe świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku śmierci dziecka, które nie ukończyło 25 lat, jeśli nastąpiła ona na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie w przypadku urodzenia dziecka
Świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku urodzenia się ubezpieczonemu dziecka żywego lub martwego, a także gdy Ubezpieczony przysposobi dziecko. W przypadku urodzenia się dziecka w okresie ograniczenia odpowiedzialności (tzw. karencje) Unum wypłaci 10% sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie w przypadku urodzenia dziecka z wadą wrodzoną
Dodatkowe świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku urodzenia się ubezpieczonemu dziecka z wadą wrodzoną wskazaną w tabeli wad wrodzonych, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej lub w przypadku zdiagnozowania takiej wady przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci rodzica
Świadczenie wypłacane ubezpieczonemu w przypadku śmierci jego rodzica lub rodzica jego małżonka.
Ubezpieczenie na wypadek śmierci rodzica na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego, powiększające wypłatę świadczenia z tytułu śmierci jego rodzica lub rodzica małżonka, jeśli śmierć nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu małżonka albo partnera życiowego na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek doznania przez jego małżonka albo partnera życiowego, który nie ukończył 65 lat, uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku (również w przypadku uprawiania ryzykownych sportów jak np. wspinaczka, skoki do wody, spadochroniarstwo, nurkowanie itp.). Ubezpieczenie obejmuje obszerną listę uszczerbków na zdrowiu, zawierającą kilkaset różnych urazów i jest wypłacane ubezpieczonemu jako procent sumy ubezpieczenia, zgodnie z normami oceny ustalonej dla danego uszczerbku określonymi w tabeli norm, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej.
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby małżonka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek zdiagnozowania u jego małżonka, który nie ukończył 70 lat, poważnej choroby lub przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, takich jak np. zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, łagodny (niezłośliwy) guz mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, transplantacja głównych narządów i wiele innych. Pełna lista 49 chorób, objętych zakresem ochrony oraz zasady świadczenia ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnej choroby małżonka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby dziecka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek zdiagnozowania u jego dziecka, które ukończyło drugą dobę życia i nie ukończyło 18 lat – poważnej choroby, takiej jak np. cukrzyca, nowotwór złośliwy lub zapalenie mózgu. Pełna lista 24 jednostek chorobowych, objętych ochroną oraz zasady świadczeni ochrony ubezpieczeniowej znajdują się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnej choroby dziecka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek poważnego urazu dziecka na skutek nieszczęśliwego wypadku
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego na wypadek wystąpienia u jego dziecka, które nie ukończyło 25 lat, poważnych urazów takich jak np. złamania, oparzenia, czy odmrożenia, zgodnie z wykazem zawartym w tabeli urazów. Pełna lista urazów objętych ochroną znajduje się w warunkach umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu poważnego urazu dziecka jest wypłacane ubezpieczonemu.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu małżonka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku pobytu jego małżonka, który nie ukończył 70 lat, w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ochrona świadczona jest na terytorium całego świata, a liczba dni spędzonych w szpitalu w ciągu roku ubezpieczenia, za które można otrzymać wypłatę środków to aż 180. Świadczenie będzie należne nawet jeżeli nieszczęśliwy wypadek lub choroba, będące przyczyną pobytu w szpitalu miały miejsce przed datą początku ochrony Pramerica. Jeżeli umowa ubezpieczenia tak stanowi, zakres umowy dodatkowej można jeszcze uzupełnić/rozszerzyć o świadczenie z tytułu pobytu małżonka na OIOM.
Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznych małżonka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku przeprowadzenia u jego małżonka, który nie ukończył 65 lat, operacji lub zabiegu chirurgicznego, wskazanego w tabeli świadczeń, stanowiącej załącznik do warunków umowy dodatkowej. Świadczenie jest wypłacane ubezpieczonemu jako określony procent sumy ubezpieczenia z tytułu przeprowadzonej u małżonka operacji, ustalony na podstawie stopnia trudności zabiegu zgodnie z ww. tabelą świadczeń.
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu dziecka
Zabezpieczenie finansowe ubezpieczonego w przypadku pobytu jego dziecka, które ukończyło 30. dzień życia i nie ukończyło 18 lat, w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ochrona świadczona jest na terytorium całego świata, a przebywanie ubezpieczonego w szpitalu wraz z dzieckiem nie jest wymagane, aby świadczenie zostało wypłacone.
UWAGA
- Ogólne warunki, Warunki umów dodatkowych oraz formularze niezbędne do przystąpienia do ubezpieczenia dostępne są w zakładce Strefa Klienta
- W określonych okolicznościach zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odpowiedzialność Unum jest ograniczona. Katalog wyłączeń odpowiedzialności zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz w warunkach umów dodatkowych i jest różny w przypadku różnych zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.
- Powyższe informacje są materiałem marketingowym i nie stanowią podstawy do określania zobowiązań z tytułu umowy ubezpieczenia i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Opisy zawarte na niniejszej stronie zawierają najistotniejsze informacje z punktu widzenia ubezpieczonego. Podstawą do realizacji świadczeń i wykonywania zobowiązań jest umowa ubezpieczenia, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia, warunki umów dodatkowych, specyfikacja polisy oraz oferta, które są doręczane przed przystąpieniem do ubezpieczenia.
FAQ
Co to jest polisa grupowa?
Polisa grupowa jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pomiędzy Ubezpieczającym (pracodawcą) a Unum Życie TUiR S.A. na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin. W umowie tej wyróżnia się m.in.:
- Ubezpieczającego – który jest podmiotem zawierającym umowę z ubezpieczycielem, zobowiązanym do przekazania składek ubezpieczeniowych;
- Ubezpieczonego – osobę fizyczną, której życie i zdrowie są objęte ochroną ubezpieczeniową;
- Osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia – której przysługuje prawo do otrzymania wypłaty środków w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego objętego odpowiedzialnością ubezpieczyciela. W przypadku śmierci Ubezpieczonego, taką osobą jest Uposażony – wskazany przez Ubezpieczonego we Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia lub innym formularzu zaakceptowanym przez Unum Życie TUiR S.A.
Co odróżnia ubezpieczenia grupowe do ubezpieczeń indywidualnych?
Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniami indywidualnymi a grupowymi to:
- Sposób zawierania umów ubezpieczenia;
- Charakter prawny umowy ubezpieczenia;
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej;
- Sposób obejmowania ochroną ubezpieczeniową;
- Administrowanie ubezpieczeniem;
- Ocena i selekcja ryzyka ubezpieczeniowego (tzw. underwriting);
- Sposób opłacania składki ubezpieczeniowej (w ubezpieczeniach grupowych za pośrednictwem pracodawcy).
Co to jest Świadczenie?
Świadczenie – kwota/środki wypłacane Ubezpieczonemu, Uposażonemu lub innemu uprawnionemu w przypadku zdarzenia objętego odpowiedzialnością Unum Życie TUiR S.A., np. śmierci czy inwalidztwa.
W jaki sposób ustalana jest wysokość sumy ubezpieczenia?
Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w zależności od preferencji pracodawcy i może być:
- Jednakowa dla wszystkich pracowników;
- Jednakowa dla wyodrębnionych podgrup pracowników (np. pracownicy umysłowi/fizyczni, przynależność do określonego działu firmy, zajmowane stanowisko);
- Ustalona jako wielokrotność zarobków;
- Uzależniona od stażu pracy pracownika.
Kto jest zobowiązany do opłacenia składki?
Składka za ubezpieczenie grupowe opłacana jest za pośrednictwem Ubezpieczającego, czyli pracodawcy, ale finansowana może być na różne sposoby, tj.:
- Przez pracodawcę;
- Przez pracownika;
- Wspólnie (część składki finansowana jest ze środków pracodawcy, a część – ze środków pracownika).
Kto może być objęty ochroną ubezpieczeniową?
Ochroną ubezpieczeniową z tytułu grupowej umowy ubezpieczenia może zostać objęty pracownik, który nie osiągnął określonego w umowie ubezpieczenia maksymalnego limitu wieku, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub innej umowy wskazanej w warunkach ubezpieczenia, a także za – zgodą Unum Życie TUiR S.A. – Małżonek/ Partner Życiowy oraz Pełnoletnie Dziecko ubezpieczonego Pracownika. Limit wieku ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy (w pakiecie „Pakiet dla Firmy” wynosi 67 lat, a w ubezpieczeniu dla średnich i dużych przedsiębiorstw – 69 lat).
Co należy wiedzieć przed podpisaniem Wniosku o Zawarcie Umowy Ubezpieczenia/ Wniosku Przystąpienia do Ubezpieczenia?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz warunkami umów dodatkowych, zawierającymi niezbędne informacje takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, definicje, które przekazywane są przed złożeniem wniosku o objęcie ochroną ubezpieczeniową i stanowią podstawę realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia.
Jakie informacje i dane należy przygotować przed wypełnieniem i podpisaniem Wniosku o Przystąpienie do Ubezpieczenia?
Wniosek Przystąpienia do Ubezpieczenia – dokument, w którym ubezpieczony wyraża zgodę na objęcie go ochroną w ramach umowy ubezpieczenia, której warunki zostały wynegocjowane przez ubezpieczającego, czyli jego pracodawcę. Dane ubezpieczonego wymagane przez Unum to m.in.: adres, PESEL, dane kontaktowe, data zatrudnienia u obecnego pracodawcy), a także dane uposażonych, tj. osób uprawnionych do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach wymagane są także dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego.
Jak zmienić Uposażonych, adres, nazwisko?
Informacje o wszelkich zmianach należy przesłać pocztą lub złożyć osobiście w:
- Najbliższym oddziale Unum Życie TUiR S.A.;
- Centrali Unum Życie TUiR S.A. (al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa).
W przypadku zmiany uposażonego konieczne jest przesłanie do Unum Życie TUiR S.A. podpisanego przez ubezpieczonego oświadczenia w oryginale. Druki formularzy zmian dostępne są w zakładce Strefa Klienta.
Co zrobić w przypadku śmierci ubezpieczonego, gdy nie wiadomo, kto był uposażonym?
Wystarczy poinformować przedstawiciela Unum, który skontaktuje się bezpośrednio z uposażonym i poinstruuje go o dalszym działaniu.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Gdzie można dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest wniosek o wypłatę świadczenia?
Status wypłaty świadczenia można sprawdzić kontaktując się z Działem Wypłaty Świadczeń pod numerem telefonu 22 329 30 99 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Jak wdrożyć program ubezpieczeniowy w Twojej firmie?
1. Należy skontaktować się z Unum Życie TUiR S.A. w celu uzgodnienia warunków współpracy i przygotowania optymalnego rozwiązania na potrzeby pracodawcy i jego pracowników. Zapytania ofertowe prosimy kierować na adres e-mail: grupowe@unum.pl.
2. Nasz przedstawiciel odpowie na zapytanie ofertowe w ciągu 2 dni roboczych
3. Po wyborze typu ubezpieczenia, zespół specjalistów Unum Życie TUiR S.A. będzie zapewniać kompleksowe wsparcie w procesie wdrożenia ubezpieczenia grupowego, polegające m.in. na:
- Opracowaniu i przygotowaniu materiałów informacyjnych dla pracowników zgodnie z wybranym zakresem ubezpieczenia;
- Spotkaniach i prezentacjach programu dla pracowników;
- Konsultacjach;
- Szkoleniach z postępowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (ważne, w proces wypłaty świadczenia nie angażujemy pracodawcy);
- Bieżącym wsparciu dla pracodawcy na etapie przed- i posprzedażowym;
- Stałym kontakcie z osobą wyznaczoną do opieki nad danym klientem – Specjalistą ds. Administracji Polis Grupowych.
WYPŁATA ŚWIADCZEŃ
W jakiej formie Unum wypłaca należne świadczenie?
Przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego – rekomendowana i najszybsza forma wypłaty. Konto bankowe powinno należeć do osoby, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia.
Przekazem pocztowym do kwoty 3 500,00 zł – mniej dogodna i wydłużona forma z uwagi na procesy pocztowe – środki przekazywane są na adres wskazany przez Ubezpieczonego/Uprawnionego.
Jaki formularz należy wypełnić w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, aby otrzymać wypłatę świadczenia?
Wniosek o wypłatę świadczenia, który jest dostępny w zakładce Strefa Klienta.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?
Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania wniosków o wypłatę świadczenia znajdziesz w zakładce Strefa Klienta.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby złożyć kompletny wniosek o wypłatę świadczenia?
Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia, wraz z dokumentacją medyczną oraz innymi wymaganymi dokumentami, w tym dokumentami urzędowymi, dotyczącymi zgłaszanego roszczenia, które potwierdzą:
- Fakt zajścia zdarzenia i jego okoliczności;
- Tożsamość osoby zgłaszającej roszczenie;
- Prawo osoby zgłaszającej roszczenie do otrzymania świadczenia.
Wykaz dokumentów dotyczących zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia indywidualnego – Strefa klienta.
Uwaga!
W przypadku zgłaszania wniosku o wypłatę świadczenia w formie elektronicznej przesyłane dokumenty powinny być skanami lub fotografiami posiadanych przez Państwa oryginałów dokumentów lub ich uwierzytelnionych kserokopii.
Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia?
Cenimy Twój czas i wiemy, jak ważny jest dla Ciebie szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Nasi specjaliści doskonalą procesy wypłat, aby jak najszybciej wypłacać należne świadczenia. Dzięki temu pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie nawet w ciągu 3 dni roboczych od daty złożenia kompletu dokumentacji, choć ustawowo mamy na to 30 dni. Termin realizacji świadczeń jest określony w OWU.
Jak poprawienie wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia?
Poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia w każdym przypadku powinien zawierać następujące dane:
- Nazwę zakładu pracy/numer polisy – wpisane ręcznie lub pieczęć zakładu pracy (dane dotyczące zakładu pracy dotyczą ubezpieczeń grupowych);
- Imię i nazwisko Ubezpieczonego/numer PESEL Ubezpieczonego;
- Aktualny adres do korespondencji;
- Aktualny numer telefonu (stacjonarny/komórkowy) oraz adres e-mail – podanie tych danych przyśpiesza proces realizacji roszczenia i ułatwia kontakt z osobą zgłaszającą;
- Datę zdarzenia/rozpoznania choroby;
- Rodzaj zgłaszanego zdarzenia (zgodnie z listą znajdującą się we wniosku i posiadanym zakresem ubezpieczenia);
- Dokładny opis dotyczący okoliczności i przebiegu wypadku (jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku);
- Dane lekarzy prowadzących oraz adresy placówek medycznych, w których Ubezpieczony się leczył (dotyczy głownie świadczeń z tytułu: Operacji Chirurgicznych, Poważnego Zachorowania, Uszczerbku na Zdrowiu);
- Oświadczenie obojga małżonków o pozostawaniu w ważnym związku małżeńskim, o ile nie załączono aktualnego odpisu aktu małżeństwa (w przypadku roszczeń dotyczących małżonka i śmierci rodzica współmałżonka);
- Sposób wypłaty świadczenia (numer rachunku bankowego lub adres);
- Podpis Ubezpieczonego/Uprawnionego;
- Dane kontaktowe do osoby administrującej ubezpieczenia w zakładzie pracy.
Prosimy, aby każdy wniosek był wypełniany drukowanymi literami niebieskim długopisem. W przypadku podania adresu e-mail prosimy o czytelne wprowadzenie całego adresu we wniosku (prosimy uwzględnić kropki, spacje i inne znaki specjalne w adresie).
Jakie dodatkowe dokumenty są wymagane w przypadku, gdy Uprawnionym do wypłaty świadczenia jest osoba małoletnia?
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje rodzic:
Konieczne jest podpisanie przez rodzica oświadczenia potwierdzającego, że jest przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka oraz że przysługuje mu pełna władza rodzicielska (tj. nie zostały mu odebrane, zawieszone ani ograniczone prawa rodzicielskie) – link do oświadczenia.
Świadczenia do wysokości 10 000 złotych mogą być wypłacane na rachunek bankowy wskazany przez rodzica lub na rachunek bankowy małoletniego dziecka. W przypadku wypłaty na rachunek osoby małoletniej, konieczne jest przekazanie zaświadczenia z banku potwierdzającego, że właścicielem rachunku jest ta osoba małoletnia.
Świadczenia wyższe niż 10 000 złotych wypłacane są zgodnie z prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego zawierającym zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.
Jeśli świadczenie należne do wypłaty jest wyższe niż 10 000 złotych, konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego zawierającego zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej
Jeśli opiekę nad małoletnim sprawuje opiekun prawny:
Konieczne jest dostarczenie odpisu prawomocnego orzeczenia sądowego o ustanowieniu opiekuna prawnego. Niezależnie od wysokości świadczenia przysługującego osobie małoletniej, do wypłaty świadczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem osoby małoletniej.
Jakie dokumenty są uznawane za dokument tożsamości?
Obowiązującymi dokumentami tożsamości są: dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Co zrobić, gdy Ubezpieczony/Uprawniony nie chce przekazać kopii dokumentu tożsamości?
Rozumiejąc i doceniając obawy w kwestii dostarczenia kopii dokumentu tożsamości jednocześnie spełniając nałożony obowiązek ustawowy identyfikacji i weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów proponujemy skorzystanie z możliwości dokonania wypisu z dokumentu tożsamości.
Na czym polega dokonanie wypisu z dokumentu tożsamości?
Wypis z dokumentu tożsamości może być dokonany w naszych oddziałach lub centrali firmy. W celu dokonania wypisu z dokumentu tożsamości przygotowany został specjalny formularz „Wypis z dokumentu tożsamości” umożliwiający przepisanie odpowiednich informacji przez pracownika naszej firmy. Formularz może zostać wypełniony tylko i wyłącznie w Oddziale lub Centrali Unum. Formularz powinien zostać wypełniony zgodnie z polami wskazanymi w Wypisie dokumentu tożsamości, na podstawie danych pozyskanych z następujących dokumentów tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu.
Jaka kopia dowodu uznawana jest za prawidłową?
Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość powinna być czytelna, a dane znajdujące się w dowodzie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość nie mogą być zamazane. Dokument tożsamości nie może być „obcięty”. Natomiast kopia dokumentu może zostać przekreślona znakiem „X”, jeśli klient czuje się z tym bezpieczniej. Jednak przekreślenie znakiem „X” nie może wpłynąć na pełny odczyt wszystkich danych znajdujących się w dokumencie. Jeśli przekreślenie spowoduje brak możliwości odczytu danych, Klient zostanie poproszony o ponownie dostarczenie kopii dokumentu tożsamości.